Facebook
Polub nas!
Instagram
Obserwuj nas!

Bikini – krótka historia kultowego stroju

Bikini nie miało łatwych początków. Po raz pierwszy zaprezentowano je w 1946 r. Pomysłodawcą minimalistycznego stroju był… francuski inżynier samochodowy. Jego projekt nie spotkał się z aprobatą społeczeństwa, a pojawienie się skąpego stroju porównywano do wybuchu bomby atomowej.

Aby podkreślić oburzenie, dano mu nazwę bikini, co nawiązywało do atolu, na którym Amerykanie testowali bombę atomową. Rodzinny kraj pomysłodawcy bikini również podszedł z dystansem do projektu. Jedynie tancerka Micheline Bernardini zdecydowała się w nim pokazać. Swoje niezadowolenie wobec bikini szybko wyraził Watykan, a we Włoszech, Hiszpanii, Belgii i Portugalii jego noszenie było zabronione. Mimo że pierwotne bikini różniło się od tego, które jest współcześnie prezentowane na plażach, opinia publiczna wrzała. Największe zgorszenie budził odkryty brzuch oraz pępek.

Bikini

Społeczeństwo nie było przyzwyczajone do tego typu negliżu w miejscu publicznym. Stroje kąpielowe z XIX wieku niczym nie przypominały innowacyjnego pomysłu Louisa Réarda. Były to ciężkie suknie, pod którymi noszono pantalony do kolan. Wraz z odejściem mody na bladość suknie były coraz lżejsze i krótsze, jednak nogi ciągle zakrywano pantalonami. Moda na wakacje w kurortach spowodowała coraz śmielsze odkrywanie ciała. Jednak śmielsze nie oznaczało negliżu. XIX-wieczne kobiety nadal skrupulatnie ukrywały swoje kobiece atuty i nie wyobrażały sobie ich upubliczniania.

Po 10 latach od powstania bikini aktorka Brigitte Bardot wystąpiła w skąpym stroju kąpielowym w filmie Rogera Vadima „I Bóg stworzył kobietę”. Od tego momentu kobiety, widząc, jak bikini świetnie podkreśla sylwetkę, coraz chętniej je zakładały.

W latach 60. bikini podbijało serca zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dotarło do purytańskiej Ameryki, gdzie wciąż panowała moda na jednoczęściowe i zakrywające ciało kostiumy. Konserwatywne stroje ustąpiły jednak miejsca bikini, a „Vogue” uznał je za najseksowniejszy strój. Na popularność skąpego kostiumu w Ameryce wpłynęła również aktorka Ursula Andress, która wystąpiła u boku Jamesa Bonda w pięknym białym bikini.

Bikini – krótka historia kultowego stroju

Jak widać, pomysł Louisa Réarda mimo nieudanego startu po kilkunastu latach odniósł olbrzymi sukces. Pierwowzór mimo małej ilości materiału na ciele uległ dalszemu okrojeniu. Metamorfozę przyniosła epoka dzieci kwiatów, która zaproponowała bikini w kształcie małych trójkącików wiązanych na biodrach i szyi. Zważając na fakt, że hippisi bez skrępowania opalali się również nago, ich wersja bikini nie spotkała się z żadnym sprzeciwem, co więcej, zyskała ogromną popularność. W tym samym czasie do produkcji kostiumów kąpielowych zaczęto wykorzystywać lycrę, która okazała się idealnym materiałem do tego typu strojów.

Kolejna metamorfoza stroju miała miejsce na brazylijskich plażach, gdzie pojawiło się bikini w wersji ze stringami.

Współczesne kobiety mają do wyboru ogromną ilość wzorów i kolorów bikini. Mimo że w sprzedaży istnieją również stroje jednoczęściowe, to jednak numerem jeden na plażach jest właśnie bikini. Bez wątpienia jest ono ikoną mody i symbolem wyzwolenia kobiet.

Tekst: Anna Węgrzynowicz-Trybek

 

Podobne artykuły

Jakie torebki na czerwonym dywanie noszą gwiazdy

Skąd się wzięły kalosze

Torebka do ręki