Trencz – najmodniejszy płaszcz na wiosnę 2018

Trencz – najmodniejszy płaszcz na wiosnę 2018

Krótka historia

Thomas Burberry w 1879 wynalazł gabardynę, czyli wełnianą tkaninę o ukośnym splocie odporną na warunki atmosferyczne. Zaczęto produkować z niej przede wszystkim płaszcze dla żołnierzy. Klasyczny krój prochowca tej prestiżowej marki zachował do dziś wiele militarnych detali, takich jak pagony czy metalowe elementy w kształcie litery D, na których można było zawiesić broń. Jednak najmodniejsze płaszcze na wiosnę 2018 nie przypominają klasycznych modeli Burberry.

Trendy trencze

Wielkie domy mody i światowi projektanci przedstawili różnorodne, czasem zaskakujące interpretacje tego kultowego fasonu płaszcza. W kolekcji Céline dwa trencze połączono w jeden, nadając mu kształt peleryny. Balenciaga zmiksowała klasyczny prochowiec z kurtką dżinsową. W kolekcji Maison Margiela ozdobiono trencz rzędami małych lusterek, zaś Alexander McQueen zamienił go w suknię balową.

Największą gwiazdą wśród wszystkich modnych płaszczy w sezonie wiosna‑lato 2018 jest zdecydowanie trencz w odcieniu camelowym. Najbardziej klasyczny i doceniony prochowiec może występować w wersji oversize, kiedy nie wiadomo, czy jest płaszczem, czy peleryną, lub w odważnej wersji bez rękawów albo z dodatkowym gorsetem.

Wiosną 2018 powinnyśmy nosić trencz w towarzystwie ubrań i dodatków w podobnej gamie kolorystycznej (pudrowe róże, nude, złamana zieleń, biel) jak modelki na pokazie Valentino.

Tekst: Anna Węgrzynowicz-Trybek

Powiązane Wpisy